Odkąd mam lustrzankę, coraz częściej zastanawia mnie, co znaczą te wszystkie dziwne pojęcia. Ale z reguły mi się nie chce szukać albo zwyczajnie o tym zapominam. Norma. Ogólnie mam skrzywienie z drugiego bloga, że uczę się wraz z pisaniem notek, może dlatego. Ale przejdźmy do rzeczy :). Zdaję sobie sprawę, że powinnam zacząć od podstawowych typów obiektywów, ale na początku ta notka miała być tylko o obiektywach KIT. Nadrobię to później :).
Obiektyw KIT czyli znany także po nazwą obiektywu kitowego to obiektyw sprzedawany razem z aparatem (zestaw body + obiektyw). Cena takie kompletu jest o wiele niższa, niż gdybyśmy mieli kupować aparat i obiektyw osobno. Obiektyw tego typu nie jest zły, ale dla bardziej wymagających (czyt. ja) nie spełnia wymagań. Jest idealnym obiektywem na start, dla amatorów, gdyż dla bardziej zaawansowanych użytkowników może się okazać po prostu za słaby. Z tego, co zauważyłam, gdy słyszę nazwę obiektyw KIT, zawsze pojawia mi się ten model: CANON EF-S 18-55. Ponadto ten obiektyw nie zawsze musi występować tylko i wyłącznie w zestawie - można go tez kupić osobno.
- - - - - - - - - -
Obiektywy makro, jak sama nazwa brzmi to obiektywy przeznaczone do makrofotografii (fotografia małych przedmiotów, na przykład owadów). Charakteryzują się bardzo małą ogniskową, chociaż bywają i obiektywy z dłuższą. Problem polega jednak na tym, że współczesne obiektywy do makro są bardzo drogie i niezbyt poręczne. Chodzi mi o to, że są zbudowane w taki sposób, że nadają się tylko do makro, nie użyjemy ich do czegoś innego. Dlatego, jeśli nie jesteś przekonany, że kręci Cię makro, nie wydawaj pieniędzy (1000+ zł).
- - - - - - - - - -
Obiektyw portretowy służy do wykonywania portretów, czy to ludzi, czy zwierząt. Wydawać by się mogło, że do portretów nadaje się każdy obiektyw o stałej ogniskowej - błąd. Aby zrobić naprawdę dobry portret, należy oddać nie tylko wygląd fotografowanej osoby, ale także jej charakter. Czyli mówiąc krótko trzeba się trochę naszukać. Ale jeśli mam być szczera, na początek wystarczy zwykły obiektyw, chociażby ten 18-55 mm. Gorzej, jeśli się nie umie fotografować ludzi, ale o tym innym razem.
- - - - - - - - - -
Obiektyw "rybie oko". Moim zdaniem to najciekawszy ze wszystkich obiektywów. Nie miałam z nim jak dotąd do czynienia, ale mój bram ma nakładkę rybie oko na kamerę, ciekawie to wygląda. Taki obiekty ma celowo zniekształcony obraz (kuliście) i posiada bardzo krotką ogniskową. Przez ty otrzymujemy bardzo szeroki kąt widzenia, a przy tym mamy wrażenie, że obraz jest zaokrąglony. Przydaje się, gdy fotografujemy na przykład wieżowce, takie zdjęcia wychodzą wtedy bardzo ciekawie i jest duża szansa, że uda nam się złapać cały wieżowiec, a nie jego połowę.
- - - - - - - - - -
Obiektywy w aparatach kompaktowych (cyfrówkach) to obiektywy przede wszystkim uniwersalne, gdyż cyfrówki nie mają wymiennych obiektywów. Takim obiektywem zrobi zdjęcie zarówno makro, portretowe, jak i krajobrazu, ale nie gwarantują one fenomenalnej jakości i nie nadają się do fotografowania w trudniejszych warunkach (zmrok, ostre światło).
- - - - - - - - - -
Obiektywy w lustrzankach analogowych. Założę się, że niejedno z Was ma w domu starego Zenitha, którym tata robił zdjęcia. Też się zaliczam do tego grona. Otóż, jeśli zastosujemy odpowiednie przejściówki (warto popytać w sklepie fotograficznym), takie obiektywy można użyć także w lustrzankach cyfrowych. Nie wiem, jak będą wyglądały zdjęcia, ale wystarczy spojrzeć na te w albumach fotograficznych. Myślę, że to może być całkiem dobry sposób i ja osobiście mam zamiar spróbować.
Pentacon electric 2.8/29
You're precious like diaments and pearls,
ain't nobody like you, girl, haven't you heard,
That's the trouth , that I love you much,
I fall in love again, we'll be kiss and touch
ain't nobody like you, girl, haven't you heard,
That's the trouth , that I love you much,
I fall in love again, we'll be kiss and touch
- "Close to you", Jay Delano
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostawiając komentarz uzdrawiasz jedną magiczną istotę. Zostaw po sobie ślad!